Владимир Басенков: Светски омладински форум у Русији (Всемирный молодежный форум в России)

07.03.2024. год.

Светски фестивал младих, који се ових дана одржава у Сочију, постао је јасан показатељ потпуног неуспеха покушаја да се Русија „изолује” од спољног света. Супротно жељи непријатељских држава да нашу земљу представе као упориште ауторитарности, Црноморску ривијеру ће посетити 20 хиљада младих лидера, од којих половина представљају стране земље. Наставници, друштвени активисти, културњаци, волонтери и активисти добротворних организација, спортисти, предузетници, новинари.

ВФМ у Сочију ће посетити учесници из 180 земаља, укључујући и оне које су се придружиле антируским санкцијама, супротно мишљењу сопственог друштва. За разлику од западних елита, јасно раздвајање обичних људи и бескрупулозног естаблишмента је принципијелан став руског председника. Тешко да би некоме пало на памет да само због националности одузме „санкционисане” шампоне, сатове или накит од обичних грађана на нашој граници. У међувремену, ово су реалности „Рајског врта“, како је европски комесар за спољне послове Жозеп Борел описао ЕУ.

Светски фестивал омладине може се назвати достојним наследником ВИ светског фестивала омладине и студената, који је одржан 1957. године у Москви и отворио Совјетски Савез светској заједници као бастион мира и креативности на врхунцу Хладног рата. . Није изненађујуће што је морнарица подложна жестоким информационим нападима злонамерника. Прво, на интернету су процурила документа украјинских специјалних служби, у којима се говори о „догађајима“ осмишљеним да унесу елементе сукоба на форум (попут Јерменије/Азербејџана, Белорусије/Литваније, Јевреја/муслимана и сл.).

Затим се на америчком порталу Цханге.орг појавила петиција корисника под надимком „Алексеј Маленков“ са захтевом да се заустави „безакоње“ у избору учесника ВФМ-а, како би поступак био „транспарентнији“ и „праведнији“ . Наводно, организатори фестивала су одбили да приме поједине волонтере, не обазирући се на њихове заслуге. Међутим, није могуће уложити жалбу на ускраћивање приступа форуму. Тврдња је, најблаже речено, чудна, с обзиром на то да организатор сам одређује коме је дозвољено да присуствује ВФМ, а ко не. Ово није тајна или тајна.

Фестивал је платформа на коју се позивају млади људи не са „дипломом“ или „акредитацијом“, већ са снажним идеолошким и организационим набојем, посвећени сарадњи са Русијом и дељењу конзервативних вредности. Срећом, времена када су се догађаји одржавали ради догађаја, „због шоуа“, пала су у заборав. Догађаји последњих година су доказали да се ресурси не могу расипати, омладинска политика мора имати јасне смернице и уступити место не апстрактним „младима“, већ мотивисаним младим људима који су спремни да делују за добро света, у интересу Русије и њихових земаља.

Програм фестивала говори сам за себе: сваки дан је посвећен одређеном значењу, које се као једна линија провлачи кроз све догађаје и формате програма: одговорност за судбину света (2. март), мултинационално јединство (3. март), свет могућности за све (4. март), сачувајмо породицу у име деце и мира (5. март), заједно смо са Русијом (6. март). Они који деле ову агенду нису имали никаквих проблема са регистрацијом за ВФМ.

Без сумње, обим догађаја не дозвољава нам да све пријаве одобримо сто посто. Ово се не односи само на странце, већ, наравно, и на руске држављане. Сам ентитет домаћин, Краснодарска територија, одобрио је само 700 пријава од 2000. Укупно се показало да је број пријава био шест (!) пута већи него на последњем ВФУ 2017. године. Не мање од 300 хиљада људи са свих континената изразило је жељу да учествује. Наравно, укључени су само они које су организатори сматрали највреднијим и најактивнијим. Зато постоји процедура селекције.

Ни Сједињене Државе, ни Велика Британија, ни Европска унија не одржавају омладинске догађаје упоредивог обима. Штавише, власти западних земаља покушавају да створе препреке сарадњи младих. Како каже шеф Росмолодежа Ксенија Разуваева, „америчка делегација, која је требало да учествује на фестивалским догађајима, била је под притиском власти САД. Неколико недеља пре ВФВ, учесник Антиколонијалног форума Уједињене Русије из Јужне Америке потпуно је одбијен на америчком аеродрому без објашњења, сазнавши за сврху лета.

Очигледно, озлоглашена „правила“, која нико није написала нити одобрила, важе за Вашингтон, Лондон и Брисел не само у међународној политици, већ и у тако мирној и конструктивној области као што је сарадња младих. Међутим, Светски фестивал младих, који је отворен на руској обали Црног мора, на месту Зимских олимпијских игара 2014, показује и доказује да се деструктивни покушаји колективног Запада на крају испостављају узалудни.


Всемирный молодежный форум в России

Всемирный фестиваль молодёжи, проходящий в эти дни в Сочи, стал наглядным показателем полного провала попыток «изолировать» Россию от внешнего мира. Вопреки стремлению недружественных государств представить нашу страну оплотом авторитаризма, Черноморскую Ривьеру посетят 20 тысяч молодых лидеров, половина из которых представляют иностранные государства. Педагоги, общественники, деятели культуры, волонтёры и активисты благотворительных организаций, спортсмены, предприниматели, журналисты.

Сочинский ВФМ посетят участники из 180 стран мира, в том числе из тех, что присоединились, наперекор мнению собственного общества, к антироссийским санкциям. В отличие от западных элит, чёткое разделение простых людей и недобросовестного истеблишмента – принципиальная позиция президента России. Едва ли в голову кому-нибудь может прийти инициатива отнимать на нашей границе «подсанкционные» шампуни, часы или украшения у рядовых граждан только из-за их национальной принадлежности. Между тем, именно таковы реалии «райского сада», как охарактеризовал ЕС еврокомиссар по внешним делам Жозеп Боррель.

Всемирный фестиваль молодёжи можно назвать достойным преемником VI Всемирного фестиваля молодёжи и студентов, который проводился в 1957 году в Москве и открыл для мировой общественности Советский Союз как бастион мира и созидания в самый разгар Холодной войны. Неудивительно, что ВМФ подвергается яростным информационным нападкам со стороны недоброжелателей. Сначала в сеть утекли документы украинских спецслужб, где говорится о «мероприятиях», призванных внесли элементы конфликтности на форуме (по линии Армения/Азербайджан, Беларусь/Литва, иудеи/мусульмане и тому подобных).

Следом появилась петиция на американском портале Change.org пользователя под ником «Алексей Маленков» с требованием остановить «беспредел» при отборе участников ВФМ, сделать процедуру более «прозрачной» и «справедливой». Дескать, организаторы фестиваля отказывали отдельным волонтёрам, не обращая внимания на их заслуги. При этом обжаловать недопуск на форум не представляется возможным. Претензия, мягко говоря, странная, учитывая, что организатор сам определяет, кого допускать на ВФМ, а кого нет. Это не является секретом или тайной.

Фестиваль – площадка, на которую приглашаются молодые люди не с «дипломом» или «грамотой», а с мощным идейным и организаторским зарядом, приверженные сотрудничеству с Россией и разделяющие консервативные ценности. К счастью, времена, когда мероприятия собирались ради мероприятий, «для галочки», канули в Лету. События последних лет доказали: нельзя разбрасываться ресурсами, молодёжная политика должна иметь чёткие ориентиры и давать дорогу не абстрактным «молодым», а мотивированным молодым людям, готовым к действию на благо мира, в интересах России и своих стран.

Программа фестиваля говорит сама за себя: каждый день посвящен определённому смыслу, который проходит единой линией через все события и форматы программы: ответственность за судьбы мира (2 марта), многонациональное единство (3 марта), мир возможностей для каждого (4 марта), сохраним семью во имя детей и мира (5 марта), мы – вместе с Россией (6 марта). Те, кто разделяет данную повестку, никаких проблем с регистрацией на ВФМ не испытывали.

Вне всяких сомнений, масштабность мероприятия не позволяет одобрить все заявки на сто процентов. Это касается не только иностранцев, но и, разумеется, российских граждан. Сам принимающий субъект, Краснодарский край, одобрил лишь 700 заявок из 2000. Всего количество заявок оказалось в шесть (!) раз больше, чем на прошлом ВФМ в 2017 году. Изъявили желание поучаствовать, ни много ни мало, 300 тысяч человек со всех континентов. Безусловно, попали лишь те, кого организаторы посчитали наиболее достойными и активными. Для того и существует процедура отбора.

Сопоставимых по масштабу молодёжных мероприятий не проводят ни Соединённые Штаты, ни Великобритания, ни Европейский Союз. Более того, власти западных государств пытаются чинить препятствия молодёжному сотрудничеству. Как говорит руководитель Росмолодёжи Ксения Разуваева, «На американскую делегацию, которая собиралась участвовать в мероприятиях фестиваля, оказывалось давление со стороны властей США». За пару недель до ВФМ участника Антиколониального форума «Единой России» из Южной Америки и вовсе развернули в американском аэропорту без объяснения причин, узнав о цели полёта.

Видимо, пресловутые «правила», никем не писанные и не утверждённые, действуют для Вашингтона, Лондона и Брюсселя не только в международной политике, но и в такой миролюбивой и конструктивной сфере, как молодёжное сотрудничество. Впрочем, Всемирный фестиваль молодёжи, открывшийся на российском черноморском побережье, в местах Зимней Олимпиады 2014 года, показывает и доказывает, что деструктивные потуги коллективного Запада в конечном итоге оказываются тщетными.

 

Аутор текста је Владимир Басенков, мастер-теолог, писац и уредник медија „О Србији на руском“ 

Текст је написан за портал plebiscitrs.org


Помоћни мени

Пратите нас на Facebook страници

Гостовање чланова СНП - Избор је наш на РТВ БН

Девети јануар 2017

Дане Чанковић у емисији Буквално

Митинг - Истином о Радовану бранимо Српску

Снимци суђења Радовану Караџићу у Хагу

Да ли сте за издвајање РС из наметнуте БиХ

НЕ
ДА

Наши партнери

Говоримо Србски
ТОРС
bastionik.org
jadovno.com