Поводом изјаве словеначког предсједника Борута Пахора
Покрет сматра да је изјава словеначког предсједника Борута Пахора, у којој се каже да државе на Балкану, а посебно БиХ, требају да уђу у НАТО, како би се спријечило ширење руског утицаја у регији, по својој суштини веома опасна и представља мијешање у унутрашње ствари једне државе. Уколико би се кренуло тим путем, дошло би до дестабилизације региона са несагледивим посљедицама.
Могуће је, да је словеначки предсједник заслијепљен жељом да буде лидер у региону, превидио неколико чињеница. Ако Републику Српску сматра саставним дијелом државне заједнице БиХ, онда треба да зна, да су грађани Републике Српске у апсолутној већини против уласка у НАТО, а њени политичари говоре да ће се о том питању њени грађани изјаснити на референдуму.
За Републику Српску и српски народ неразумно је и смањивање руског утицаја, јер руски утицај, прије свега значи избалансиран политички утицај који даје подршку дејтонском уређењу БиХ, а у економском смислу, оживљавање Рафинерије нафте Брод и Фабрике уља Модрича и отварање великог броја радних мјеста.
Русија никада није ратовала против српског народа, за разлику од НАТО-а, који га је бомбардовао 1995. и 1999. и пресудно утицао на исход рата у региону. НАТО је омогућио и једнострано проглашење Косова што је један од најболнијих догађаја у српском народу.
Умјесто што се бави туђим стварима, било би добро да предсједник Словеније господин Пахор упита Тужилаштво у својој држави ко је оптужен и осуђен за убиство 117 голобрадих војника ЈНА 1991, који нису имали бојеву муницију, а имали су бијелу заставу у знак предаје. Убијене и рањене војнике ЈНА (ЈНА која је била тада легална војна сила у СР Словенији) бацили су у хладњаче да тамо скончају.
И засигурно, предсједник Словеније и не само он, не би се бавио туђум стварима када би био свјестан да разбијањем и нестанком Југославије, прије или послије, могу се отворити питања у вези Осимског и Римског споразума.
СНП - Избор је наш